PŘÍBĚHY NAŠICH SOUSEDŮ 2024
Naše škola se již podruhé zapojila do projektu Příběhy našich sousedů, který pracuje pro Paměť národa, společnosti Post Bellum.
Šestičlenný tým žáků z devátých ročníků si vyhlédl pamětníka, který během několika návštěv dětem odvypráví svůj celoživotní příběh. Děti vše nahrávají, pořizují audio i video záznam a celý audio záznam předají společnosti Paměť národa k dalšímu zpracování a archivování. Samy si pak z vyprávění pamětníka vyberou to, co je nejvíce zaujme, a tento příběh dále zpracují buď ve formě audio nahrávek a odvysílají ho v Českém rozhlase, nebo ve formě video reportáže či animace. Vše bude zveřejněno na webových stránkách Příběhů našich sousedů.
Naše děti si zvolily pamětníka Václava Klofáta z Veltrus. Jeho příběh zpracují ve formě animace, s čímž je nejvíce práce a je to nejsložitější možné zpracování pro Příběhy našich sousedů. Děti již mají všechny potřebné nahrávky, pilně sestavují scénář a pracují na tvorbě kulis a postav, které za pomoci odborníků z pražské Aeroškoly převedou v animovaný příběh.
Cílem projektu je zmapovat naši novodobou historii na základě osobních svědectví a zachovat
tyto příběhy pro další generace.
Projekt probíhá již několik let na celém území naší republiky a už poněkolikáté v regionu Kralupsko. Letos se z naší oblasti zapojilo 5 škol a celkem 6 týmů. Na konci března nás čeká závěrečná slavnost, na kterou budou pozvání zástupci společnosti Paměť národa, Příběhů našich sousedů, zástupci měst a škol a samozřejmě účastníci projektu, děti a pamětníci, a jejich rodinní příslušníci. Jednotlivé týmy předvedou, co během několika měsíců zjistily a vytvořily. Součástí projektu jsou i nejrůznější doprovodné akce, které jsou pro dětské účastníky připraveny za to, že této užitečné práci věnují zcela bezzištně spoustu volného času a osobního nasazení.
Minulý týden jsme se zúčastnili besedy v Městské knihovně v Praze, kde nám pamětník velvarského týmu vyprávěl o svém dědečkovi, Bedřichu Frittovi, který spolu s ostatními výtvarníky tajně pořizoval autentické obrazy terezínského ghetta a riskoval tím vlastní život. Výtvarníci nakonec byli prozrazeni a Bedřichův život vyhasl v koncentračním táboře Osvětim. Dnes jsou tyto unikátní obrázky k vidění v Terezíně a v židovských muzeích v Praze a v Berlíně.
Příští týden jedeme na další zajímavou exkurzi. Tentokrát budeme mít možnost navštívit Archiv bezpečnostních složek, kam se veřejnost běžně nedostane. Tuto příležitost mají za odměnu jen děti, které pracují pro Paměť národa.
Jsem ráda, že se na naší škole našel tým šikovných a odhodlaných dětí, kterým není minulost lhostejná, a jsou ochotny pracovat ve svém volnu nad rámec svých školních povinností.
ANIMAČNÍ WORKSHOP
Dne 29. 2. 2024 jsme se žáky, kteří se účastní projektu Příběhy našich sousedů, zavítali do Prahy na natáčení animačního filmu o našem pamětníkovi. Děti si předem nakreslily kulisy a postavy, které v pražské AERO škole za pomoci pana Topinky a tamní techniky rozpohybovaly a vyrobily tak svůj vlastní „animák.“
Celý film však ještě není hotový. Nyní bude následovat další fáze přípravy, kdy se k filmovým záběrům bude pasovat mluvené slovo pamětníka a dětského vypravěče, doplňovat zvuky a autentické fotografie, které doloží životní příběh pamětníka. Vše již bude probíhat výhradně ve volném čase dětí a bez pomoci odborníků.
Práce v animační dílně byla zajímavá a velmi tvořivá. Užili jsme si společně příjemný čas a naučili se nové dovednosti.
Již nyní se těšíme, až bude celý animovaný film hotový a představený veřejnosti. Závěrečná slavnost Příběhů našich sousedů v našem regionu již klepe na dveře, 27. březen 2024 se neúprosně blíží a s tím souvisí i další fáze projektu – připravit si své vystoupení, zajímavou prezentaci naší skupiny a její smysluplné a užitečné práce.
ZÁVĚREČNÁ SLAVNOST
Před velikonočními prázdninami, 27. března 2024, se uskutečnila ve velvarské Záložně slavnostní závěrečná prezentace projektu Příběhy našich sousedů z našeho regionu.
V podání žáků naší školy, ZŠ V. Havla z Kralup nad Vltavou, ZŠ Velvary a ZŠ Karla Hašlera z Libčic nad Vltavou a Gymnázia Antonína Dvořáka z Kralup n. Vltavou tak ožila historie 20. století. Během zajímavých prezentací žáci představili četným divákům pět zajímavých příběhů, v nichž ožily životní příběhy a osudy pamětníků, které si jednotlivé týmy samy zvolily.
Žáci výsledky svého půlročního bádání zdokumentovali nejrůznějšími způsoby – komiksem, audioreportáží a děti z naší školy dokonce animovaným filmem.
Pro závěrečnou slavnost si týmy připravily nejrůznější formy prezentace. Naše šestičlenná skupina z devátých ročníků svou prezentaci oživila dvěma tanečními vystoupeními. Náš místní rodák, Václav Klofát, byl tak divákům představen velmi netradičně, vtipně a nápaditě. Troufáme si tvrdit, že naše vystoupení bylo nejzdařilejší ze všech a děti si právem zasloužily nejdelší potlesk a následné uznání diváků i odborné poroty, která vyzdvihla originalitu provedení, nápaditost, snahu a sehranost týmu a zájem o historii.
Závěrečná slavnost však byla jen závěrečnou třešničkou na dortu vzdělávacího žákovského dokumentaristického projektu organizace Post Bellum, kdy žáci za pomoci svých učitelů ve svém volném čase pátrají po osudech pamětníků války a komunistického režimu. Absolvují řadu mediálních workshopů, návštěvy archivů a dalších míst spojených s pamětníkem, bádají na internetu a několikrát se setkají s pamětníkem, kde probíhá audio i video nahrávání všech rozhovorů. Příběh dále týmy zpracují do audio, video nebo psané reportáže. Výsledky svého bádání prezentují veřejnosti při závěrečné slavnosti nebo na stránkách Kralupsko (2023/2024) – Příběhy našich sousedů (pribehynasichsousedu.cz).
A jaké dovednosti a znalosti žáci díky zapojení do projektu získali? Vedli rozhovor s pamětníkem oral-historickou metodou, orientovali se v dějinách 20. století se zřetelem k pamětnickému příběhu, vyhledávali, třídili a analyzovali informace, pracovali s technikou (nahrávací zařízení, videokamera, nástroje pro střih,…), pracovali v týmu a přijali zodpovědnost za společné dílo. Osvojili si tvůrčí psaní i prezentační dovednosti.
Zapojení do projektu mělo smysl, což všichni členové týmů dobře chápali a na své výsledné dílo mohou být právem hrdi.
Děkuji svému týmu složenému z žáků 9. A a 9. B (Jítě Eclerové, Róze Holadové, Nikče Javůrkové, Pepovi Majerčákovi, Jakubu Mikotovi a Filipu Ušákovi) za obrovské pracovní nasazení a skvěle odvedené dílo.
NA ZÁMKU VELTRUSY
V úterý 23. 4. 2024 se všichni účastníci projektu Příběhy našich sousedů z Kralupska setkali na veltruském zámku, což byla jedna z odměn za dobře odvedenou práci pro společnost Post Bellum – Paměť národa.
Všech pět týmů přivítal sám pan kastelán, PhDr. Pavel Ecler, se svým kolegou, kteří se nám také na zámku věnovali. Během prohlídky s poutavým a zajímavým výkladem jsme si prošli celý zámek a ponořili se tak do historie veltruské větve Chotků a samotného zámku od baroka až po 20. století. Navštívili jsme také okruh Laboratorium, kde jsme se dozvěděli spoustu informací o ochraně a péči o umělecké památky a vyzkoušeli jsme si na vlastní kůži práci badatele, archeologa a restaurátora.
Čas strávený na zámku rychle utekl a všichni odcházeli domů plni nových zážitků, informací a nových zkušeností. Příjemné také bylo se znovu potkat s ostatními týmy a společně zavzpomínat na uplynulé období, ve kterém jsme se zabývali naším projektem.
Moc děkujeme Zámku Veltrusy a společnosti Paměť národa, za všechny zážitky a příležitosti, kterých se nám dostalo.
Mgr. Jana Majerčáková,
koordinátorka projektu na škole
AKTUÁLNĚ |
---|
Exkurze 7. tříd |
V předvánočním čase navštívili sedmáci společně Prahu. Prvn&ia... |
Maraton bruslení v Kralupech pokračuje |
I o adventu pokračuje návštěv... |
NÁSTĚNKA |
---|
Classroom |
Bakaláři |
Jídelní lístek |
Měřící stanice |
Měřící stanice prachových částic – informace o aktuálním stavu |