PŘÍBĚHY NAŠICH SOUSEDŮ
Naše škola se již podruhé zapojila do projektu Příběhy našich sousedů, který pracuje pro Paměť národa, společnosti Post Bellum.
Šestičlenný tým žáků z devátých ročníků si vyhlédl pamětníka, který během několika návštěv dětem odvypráví svůj celoživotní příběh. Děti vše nahrávají, pořizují audio i video záznam a celý audio záznam předají společnosti Paměť národa k dalšímu zpracování a archivování. Samy si pak z vyprávění pamětníka vyberou to, co je nejvíce zaujme, a tento příběh dále zpracují buď ve formě audio nahrávek a odvysílají ho v Českém rozhlase, nebo ve formě video reportáže či animace. Vše bude zveřejněno na webových stránkách Příběhů našich sousedů.
Naše děti si zvolily pamětníka Václava Klofáta z Veltrus. Jeho příběh zpracují ve formě animace, s čímž je nejvíce práce a je to nejsložitější možné zpracování pro Příběhy našich sousedů. Děti již mají všechny potřebné nahrávky, pilně sestavují scénář a pracují na tvorbě kulis a postav, které za pomoci odborníků z pražské Aeroškoly převedou v animovaný příběh.
Cílem projektu je zmapovat naši novodobou historii na základě osobních svědectví a zachovat
tyto příběhy pro další generace.
Projekt probíhá již několik let na celém území naší republiky a už poněkolikáté v regionu Kralupsko. Letos se z naší oblasti zapojilo 5 škol a celkem 6 týmů. Na konci března nás čeká závěrečná slavnost, na kterou budou pozvání zástupci společnosti Paměť národa, Příběhů našich sousedů, zástupci měst a škol a samozřejmě účastníci projektu, děti a pamětníci, a jejich rodinní příslušníci. Jednotlivé týmy předvedou, co během několika měsíců zjistily a vytvořily. Součástí projektu jsou i nejrůznější doprovodné akce, které jsou pro dětské účastníky připraveny za to, že této užitečné práci věnují zcela bezzištně spoustu volného času a osobního nasazení.
Minulý týden jsme se zúčastnili besedy v Městské knihovně v Praze, kde nám pamětník velvarského týmu vyprávěl o svém dědečkovi, Bedřichu Frittovi, který spolu s ostatními výtvarníky tajně pořizoval autentické obrazy terezínského ghetta a riskoval tím vlastní život. Výtvarníci nakonec byli prozrazeni a Bedřichův život vyhasl v koncentračním táboře Osvětim. Dnes jsou tyto unikátní obrázky k vidění v Terezíně a v židovských muzeích v Praze a v Berlíně.
Příští týden jedeme na další zajímavou exkurzi. Tentokrát budeme mít možnost navštívit Archiv bezpečnostních složek, kam se veřejnost běžně nedostane. Tuto příležitost mají za odměnu jen děti, které pracují pro Paměť národa.
Jsem ráda, že se na naší škole našel tým šikovných a odhodlaných dětí, kterým není minulost lhostejná, a jsou ochotny pracovat ve svém volnu nad rámec svých školních povinností.
Mgr. Jana Majerčáková,
koordinátorka projektu na škole
Aktuální
Vážení rodiče,zdravím Vás všechny v samém závěru letních >>
Den školníka
V úterý 26. 9. 2023 jsme se zapojili do projektu Hrdé školy >>
Exkurze 4.B -
V Městském muzeu v Kralupech nad Vltavou se děti na celé >>
AKTUÁLNĚ |
---|
aART – Agression Replacement Training |
Jako úplnou novinku již druhý rok máme na škole program, který... |
SEDMÁCI NA VYŠEHRADĚ |
V rámci úvodního opakování i motivačně ... |
NÁSTĚNKA |
---|
Classroom |
Bakaláři |
Jídelní lístek |
Měřící stanice |
Měřící stanice prachových částic – informace o aktuálním stavu |